اسپیس بلاگ | موزیک بلاگ


کوهنوردی و یا پیاده روی از انواع ورزش های به نسبت سبک محسوب می‌شود و می‌تواند یکی از تفریحات سالم و در عین حال، هیجان‌انگیز تلقی شود. افراد بسیاری هستند که اگر نتوانند به مسافرت بروند، آخر هفته‌های خود را به کوهنوردی در کوه‌های اطراف خود اختصاص می‌دهند؛ وسایل کوهنوردی

لینک های مرتبط
  چرا آدما تو سفر بیشتر عاشق میشن؟
  هنگام رفتن به سفر خارجی به چه نکاتی توجه کنیم؟
  ۳۰ دلیلی که جهانگردان تنها سفر می کنند
  هزینه سفر و راه حل کاربردی برای کاهش آن

برای مثال، مردم تهران در روزهای پنج‌شنبه و جمعه به کوه‌های درکه، کلکچال و دربند می‌روند تا حین آنکه ورزش کرده باشند، تفریح و سرگرمی جالبی را نیز گذرانده باشند. اما اگر شما نیز دوست دارید این ورزش را شروع کنید، نیاز دارید حداقل تعدادی از وسایل کوهنوردی را تهیه کنید تا به صورت ایمن و با خیالی آسوده به کشف و جستجوی کوه‌های اطراف بروید.

اگر چه اسپیس بلاگ به طور اختصاصی کفش‌های مناسب سفر را مورد بررسی قرار داده‌ است، اما در این مقاله تلاش کرده مهم‌ترین وسایل کوهنوردی را بیابد و ویژگی‌های مهم برای تهیه آنها را بیان کند. اگر شما نیز کوهنورد حرفه‌ای و یا آماتور هستید، از تجربه‌های ارزشمند خود در زمینه تهیه وسایل کوهنوردی و همینطور سفرهایی که در این راه تجربه کرده‌اید، سخن بگویید. ما منتظرتان هستیم.

وسایل کوهنوردی | لیست تجهیزات طبیعت گردی

ویژگی های کفش کوهنوردی

ویژگی های کفش کوهنوردی

کفش از مهم ترین وسایل کوهنوردی است. اولین ویژگی که باید در نظر داشت ساق دار بودن کفش است که مچ پا را از آسیب و پیچ خوردگی محافظت کند. خاصیت ضد آب بودن هم بسیار مهم است که آب باران یا آب گودال به درون کفش نفوذ نکند. کفشی که خریداری می کنید نباید خیلی گشاد باشد و یا خیلی تنگ باشد که پا دچار مشکل شوید ولی بهتر است یک شماره از حالت عادی بزرگتر انتخاب کنید؛ زیرا شما معمولا جوراب ضخیم تری می پوشید. همچنی زیره کفش باید عاج‌دار و دارای استوک باشد و تهیه شده از لاستیک مقاوم و ۲ لایه چرم باشد که در مواقعی که کوه پوشیده از برف باشد دچار مشکل نشوید.

نکته مهم دیگر وزن کفش کوهنوردی است که باید درباره آن دقت کرد که خیلی سنگین نباشد و وزن مناسبی داشته باشد. معمولاً کفش‌های استاندارد ۳۰۰ گرم می باشند. دو ویژگی مهم در انتخاب کفش های کوهنوردی این است که کفش هایی که ۳ فصل های سال مناسب هستند باید قابلیت هواخوری داشته باشند که هم از عرق کردن مداوم پا جلوگیری کنند و هم در زمستان از یخ زدگی پاهای شما محافظت کنند و شما احساس گرما در پاهای خود داشته باشید.

وسایل کوهنوردی | لیست لوازم کمپینگ و کوهنوردی

 

کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی

در انتخاب کوله پشتی ویژگی تعیین کننده که به هنگام خرید باید در نظر داشت این موارد هستند:

 • زن بودن یا مرد بودن کوهنورد: با توجه به تفاوت فیزیک خانم ها و آقایان، باید کوله های متفاوتی را برای آنها در نظر گرفت.کوله پشتی خانم ها معمولا سبک تر و ظریف تر انتخاب می شود
 • چند لیتری بودن کوله: باری که درون کوله قرار می گیرد حجم یا لیتر محسوب می شود که با توجه به مدت زمان کوهنوردی، فصل صعود و شرایط جوی ،باری که با خود حمل می کنید متفاوت است.
 • وزن بار کوله: در انتخاب کوله باید این نکته را مد نظر قرار داد که شرکت سازنده حداکثر بار مجاز برای آن کوله را چقدر تعیین کرده است.
 • نوع فعالیت کوهنوردی: بسته به اینکه هدف کوهنوردی سنگین باشد یا طبیعت گردی یا غار نوردی نوع کوله پشتی فرق می کند.
 • قیمت و مارک کوله: باید دقت کرد که از بین شرکت ها و برندهای معتبر کوله را خریداری کرد که استاندارد باشند.

علاوه بر این ها باید به ویژگی ضد آب بودن هم دقت کرد. به گونه ای باشد که مناسب با قد شما باشد در غیر اینصورت باعث آسیب های جدی به کمر و شانه شما می شود.

وسایل کوهنوردی | لیست لوازم کمپینگ و کوهنوردی

 

نکات مهم انتخاب کیسه خواب

کیسه خواب کوهنوردی

کیسه خواب یکی از ضروری ترین وسایل کوهنوردی است. چون هم در هنگام خواب از بروز سرما جلوگیری می کند و هم مانع رطوبت و نم می شود. اما در سفر‌های چند روزه، حتما به یک کیسه خواب خوب نیاز خواهد شد. کیسه خواب ها با ظرفیت‌های یک و دو نفره وجود دارند ودارای دو جنس پر(قو یا مرغ) و یا الیاف مصنوعی (پشم شیشه) در بازار موجود هستند. کیسه خواب جنس پر عای رطوبت هستند و این یک ویژگی مهم برای آن ها است و در صورت خیس شدن ،زمان زیادی برای خشک کردن آنها طول می کشد. میزان عایق بودن رطوبت در کیسه خواب های الیاف بیشتر است و اینکه این کیسه خواب ها خیلی سریع خشک می شوند.

وسایل کوهنوردی | لیست لوازم کمپینگ و کوهنوردی

 

ویژگی های یک زیرانداز مناسب کوهنوردی

زیرانداز مناسب کوهنوردی

نخستین ویژگی در انتخاب یک زیرانداز خوب، خاصیت ضدآب بودن آن است تا بتوانید در همه شرایط جوی از آن استفاده کنید. زیراندازها کاربردهای متفاوت دارند، اگر هم می‌خواهید برای زیر کیسه خواب آنها را مورد استفاده قرار دهید بهتر است ، نوع بادی یا فومی را تهیه کنید بعلاوه زیراندازهای از جنس پارچه‌ هم هستند که حجم کمی از کوله شما را اشغال می کنند و بعضی از آنها خاصیت ضد آب دارند.

وسایل کوهنوردی | لیست لوازم کمپینگ و کوهنوردی

 

جوراب کوهنوردی

زیرانداز مناسب کوهنوردی

در انتخاب جوراب بهتر است که از جنس نخی تهیه نکنید چون به راحتی خیس می شوند. جوراب های از نوع پشم و الیاف این ویژگی را دارند که هم پا را گرم نگه می دارند و هم باعث تاول زدن پا نمی شوند. جوراب های آستردار هم به تنهایی پوشیده می شوند و هم با یک لایه دیگر که باعث می شود پا خشک و خنک نگه داشته شود.

وسایل کوهنوردی | لیست لوازم کمپینگ و کوهنوردی

عینک کوهنوردی

عینک کوهنوردی

یک عینک مناسب برای کوه باید امواج ماورای بنفش را کاهش دهد ،باعث اختلاف دید نشود، مناسب با سایز صورت انتخاب شود، از چشم در برابر باد شدید و ذرات یخ و با د محافظت کند، در برابر باد و توفان استحکام داشته باشد. استفاده از عینک مناسب از مورد نیاز ترین وسایل کوهنوردی است که باید مد نظر داشت.

وسایل کوهنوردی | لیست لوازم کمپینگ و کوهنوردی

 

عصای کوهنوردی

عصای کوهنوردی

در انتخاب عصا باید یک سری نکات را مد نظر قرار داد: یکی اینکه علاوه بر وزن سبک دارای جنس بدنه خوبی هم باشد که در ساخت عصای کو‌هنوردی معمولا از آلومینیوم یا کربن استفاده می‌شود که باعث وزن سبک و استحکام زیاد می شود. قابلیت تغییر اندازه در عصا باید وجود داشته باشد که بتوانید با توجه به نیاز خود آن را کوتاه یا بلند کنید.

وسایل کوهنوردی | لیست لوازم کمپینگ و کوهنوردی

این ها یک سری از مهم ترین وسایل کوهنوردی بود که ذکر شد. طبیعی است که با توجه به زمان و نوع صعود وسایل مختلف دیگری می توان با خود حمل کرد.

 

**برای اطلاع از آخرین تورها و اطلاعات جامع از کشورها میتوانید اپلیکیشن اسپیس بلاگ را دانلود نموده و در زمینه گردشگری همیشه به روز باشید**

 

 

درباره : دیگر