اسپیس بلاگ | موزیک بلاگ


سوغات اردبیل از صنایع‌دستی گرفته تا خوراکی‌های خوشمزه و غذاهای محلی، جزو جاذبه‌های گردشگری استان اردبیل محسوب می‌شوند.

لینک های مرتبط
    مهاجرت از طریق پناهندگی و شرایط و انواع آن

    قلیان‌های عربی و خنجرهای امارات، سوغاتی‌های دبی

    راهنمای سفر به اصفهان نصف جهان

    جاهای دیدنی همدان را بیشتر بشناسیم


سفر به اردبیل و گشت و گذار در شهرهای مختلف این استان در تمام فصل‌های سال، جذاب و هیجان انگیز است؛ خرید کردن در مراکز خرید این استان، بخصوص بازار بزرگ اردبیل، لذت خاصی برای مسافران دارد.

استان اردبیل یکی از استان‌های شمال غربی ایران است که منظره‌های بکر و بی نظیری را در خود جای داده است. در تمام ایام سال، گردشگران زیادی از شهرها و روستاهای اردبیل دیدن می‌کنند؛ بی شک خرید سوغات اردبیل می‌تواند برای آن‌ها یکی از لذت بخش ترین قسمت‌های سفر به این ناحیه باشد. با اسپیس بلاگ همراه باشید تا شما را با برترین سوغات اردبیل آشنا کنیم.

صنایع‌دستی و هنرهای زیبای ساخته دست مردم استان اردبیل، یکی از انواع سوغات اردبیل محسوب می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به اردبیل حتماً یکی از این صنایع‌دستی را به‌عنوان سوغاتی خریداری کنید.

 

۱-گلیم‌بافی، بازی نقش‌ها و طرح‌ها

سوغات

یکی از محبوب‌ترین سوغات اردبیل، انواع گلیم است. صنعت گلیم‌بافی به‌عنوان یکی از هنرهای قدیمی در این استان شناخته می‌شود و از دیرباز، مورد استقبال توریست‌ها و مسافران قرار داشته است. گلیم‌های اردبیلی را می‌توانید در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در شهرهای این استان بیابید. برخی از نقش‌هایی که در گلیم‌های اردبیل بافته‌شده‌اند، ریشه در فرهنگ و سنن مردم این منطقه دارند.

بهترین سوغات اردبیل

۲-جاجیم‌بافی، هنر عشایر اردبیل

بهترین سوغات اردبیل

یکی دیگر از سوغات اردبیل، انواع جاجیم است که توسط مردمان عشایر در این استان بافته می‌شود. جاجیم‌بافی یکی از هنرهای عشایری است که در طرح و رنگ متنوع در بازارها می‌توانید خریداری کنید. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به اردبیل، یکی از انواع جاجیم را به‌عنوان سوغات اردبیل با خود به شهرتان ببرید.

برترین سوغات استان اردبیل

۳-سازهای سنتی، نمادی از هنر موسیقی در استان اردبیل

ساز اردبیلی

یکی از هنرهای دستی مردم اردبیل که نشان‌دهنده ذوق و استعداد آن‌ها است، طراحی و ساخت سازهای موسیقی است. آلات موسیقی که در این استان ساخته می‌شوند، شهرت زیادی دارند. در سفر به اردبیل می‌توانید سازهایی نظیر تنبک، سه تار، سنتور، کمانچه، ساز آذری و … را به‌عنوان سوغات اردبیل خریداری کنید. این آلات موسیقی از مرغوب‌ترین چوب تهیه می‌شوند. شهرهای خلخال و مشکین‌شهر در تهیه این سازها در ایران معروف هستند.

با سوغات اردبیل آشنا شوید

۴-ظروف مسی

ظروف مسی اردبیل

مسگری و تهیه انواع ظروف مسی از متنوع‌ترین سوغات اردبیل است. این صنعت دارای پیشینه تاریخی در این استان است؛ اگر چه مسگری مانند گذشته طرفدار ندارد اما هنوز هم بسیاری از مردم از این صنعت، امرارمعاش می‌کنند. در سفر به اردبیل می‌توانید ظروف مسی را در مدل‌های مختلف به‌عنوان سوغاتی خریداری کنید.

جاذبه های استان اردبیل

۵-چنته بافی، یک بافتنی زیبا در استان اردبیل

بهترین سوغات اردبیل

یکی از زیباترین هنرهای بافتنی مردم تبریز که می‌توانید آن را به‌عنوان سوغات اردبیل خریداری کنید، صنایع‌دستی چنته بافی است. این هنر بافتنی شامل یک قالی کوچک در ابعاد حدود ۳۰ در ۴۰ سانتی‌متر است که با منگوله‌هایی از کامواهای رنگی که به آن آویزان شده، تزئین شده‌اند. در قسمت بالای این چنته، یک دسته قرار دارد که می‌توانید از آن به‌عنوان یک کیف استفاده کنید. نمای آثار چنته بافی به قدری زیبا است که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به اردبیل حتماً یکی از این مدل‌ها را خریداری کنید.

آشنایی با خوراکی‌های خوشمزه در اردبیل

انواع شیرینی و خوراکی‌های خوشمزه را می‌توانید در استان اردبیل به‌عنوان سوغاتی خریداری کنید. برای آشنایی با این سوغات، با ما همراه باشید.

۱-قرابیه، سوغاتی خوشمزه استان اردبیل

بهترین صنایع دستی اردبیل

یکی از شیرینی‌های بسیار خوشمزه که می‌توانید به‌عنوان سوغات اردبیل خریداری کنید، شیرینی قرابیه است. این شیرینی از شکر، تخم‌مرغ و بادام تهیه و به شیوه زیبایی تزئین می‌شود. این شیرینی را می‌توانید از فروشگاه‌های این استان تهیه کنید.

خوراکی های استان اردبیل

۲-عسل مخصوص سبلان

عسل های اردبیل

عسل سبلان، یکی از سوغات اردبیل است که هم مزه خوبی دارد و هم به خاطر خواص درمانی، موردتوجه مسافران و مردم محلی قرارگرفته است. ارتفاعات کوه سبلان در استان اردبیل، مکان طبیعی بسیار مناسبی برای پرورش زنبورعسل است. عسل مرغوب را می‌توانید از اردبیل تهیه کنید.

خوراکی های خوشمزه اردبیل

۳-حلوای مخصوص اردبیل

بهترین سوغاتی که از اربیل می توانید بخرید

یکی دیگر از خوراکی‌های خوشمزه مخصوص اردبیل که می‌توانید در سفر به این استان خریداری کنید، حلوای زنجبیل و حلوا سفید است. این دو حلوا با طعم به‌یادماندنی، یکی از انواع سوغات اردبیل محسوب می‌شود و از موادی مانند آرد، شکر، کره، روغن و … تهیه می‌گردد. در سفر به اردبیل می‌توانید یک بسته کوچک از این حلوا را به‌عنوان سوغاتی با خود ببرید.

بهترین و جالبترین سوغات اردبیل

۴-باقلوای اردبیل

خوردنی های اردبیلی

شیرینی باقلوا یکی از معروف‌ترین خوراکی‌های اردبیل است. این شیرینی از شکر، بادام، پسته، تخم‌مرغ و … تهیه می‌شود و از طعم بسیار عالی برخوردار است. اگر به اردبیل سفر کردید حتماً مزه بی‌نظیر باقلوای اردبیلی را امتحان کنید.

شیرینی های اردبیلی

۵-قطاب عسلی، یک مزه منحصربه‌فرد

سوغات خوشمزه اردبیل

یکی از سوغات اردبیل که حتماً باید مزه آن را امتحان کنید، قطاب عسلی است. این شیرینی مخصوص با دستور پخت متفاوت در استان اردبیل تهیه می‌شود و یکی از خوراکی‌های محلی آن است. مزه بی‌نظیر دارچین همراه با عسل و گردو و … را با خوردن قطاب عسلی تجربه کنید.

شیرینی های مخصوص اردبیل

۶-قچکورگی، یک شیرینی خوشمزه برای سفره هفت‌سین

سوغات اردبیل اردبیل

قچکورگی به‌عنوان سوغات اردبیل، مخصوص ایام نوروز است. این شیرینی خوشمزه در ظاهر به شیرینی‌های برنجی شباهت دارد و دارای طعم بسیار عالی است. اگر در فروردین‌ماه به اردبیل سفر کردید می‌توانید شیرینی قچکورگی را به‌عنوان سوغاتی خریداری کنید.

بهترین سوغات و شیرینی های اردبیلی

۷-نان فطیر، لذت خوردن یک صبحانه کامل در اردبیل

نان فطیر سوغات اردبیل

یکی از خوراکی‌های مخصوص اردبیل، نان سنتی فطیر است. این نان معروف از شکر، آب و آرد و … تهیه می‌شود و به همراه سرشیر، کره، عسل و پنیر، یک صبحانه خوشمزه هست. اگر به اردبیل سفر کردید نمی‌توانید در مقابل عطر و بوی مطبوع نان فطیر مقاومت کنید.

خوراکی های خوشمزه اردبیلی

۸-تخمه آفتابگردان، سوغاتی استان اردبیل

تخمه آفتابگردان

استان اردبیل و آذربایجان دو استان معروف در پرورش گل‌های آفتابگردان هستند. تخمه‌های آفتابگردان که در اردبیل به دست می‌آیند جزو بهترین سوغات اردبیل محسوب شده و طعم بسیار عالی دارند. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به این استان حتماً مقداری تخمه آفتابگردان را با خود به‌عنوان سوغاتی مخصوص اردبیل به همراه ببرید.

 

اگر قصد دارید قبل از سفر با جزئیات کشور مورد نظرتان آشنا شوید می توانید اپلیکیشن اسپیس بلاگ را دانلود کنید.

درباره : دیگر